Historia EEG Biofeedback, metody badającej i regulującej czynność bioelektryczną mózgu, ma swoje korzenie w badaniach nad elektroencefalografią (EEG). To historia pełna odkryć, pionierskich badań i przełomowych technologii, które pozwoliły na stworzenie efektywnej terapii służącej poprawie zdrowia psychicznego i fizycznego. Jeśli interesują Cię ciekawostki z historii neurologii, zapraszam do lektury poniższych faktów z neuropedii AKSONU.
CZY WIEDZIAŁEŚ…?
1. Czy wiesz, że EEG Biofeedback ma swoje korzenie w badaniach nad elektroencefalografią (EEG)?
2. Czy wiedziałeś, że EEG Biofeedback (Neurofeedback) narodził się w centrum kosmicznym NASA?
FAKTY O HISTORII EEG BIOFEEDBACK:
1875 – Początek badań nad EEG
Richard Caton, w 1875 roku, jako pierwszy wykorzystał galwanometr do pomiaru aktywności elektrycznej mózgu u zwierząt. Swoje odkrycie przedstawił przed Brytyjskim Towarzystwem Medycznym (BMA) w Edynburgu. To wydarzenie zapoczątkowało rozwój elektroencefalografii (EEG). Dopiero po około 50. latach, niemiecki psychiatra Hans Berger, dokonał pierwszego zapisu sygnału EEG u człowieka, obserwując fale mózgowe swojego syna. Naukowiec zidentyfikował wtedy różne rodzaje fal mózgowych, co stanowiło fundamentalny krok w rozwoju neurologii. Do tej pory, Hans Berger, jest uważany za ojca elektroencefalografii.
Lata 60. XX wieku – Pionierskie badania nad Neurofeedbackiem
- Na początku lat 60. XX wieku, N. Miller wykazał, że można modyfikować funkcje układu autonomicznego za pomocą warunkowania instrumentalnego. Co to oznacza? Miller i jego współpracownicy dowiedli, że osoby mogą uczyć się kontrolować procesy, które z pozoru były poza ich świadomością.
- W latach 60., dzięki badaniom dr. Roberta H. McCulloch’a w NASA, rozpoczęto prace nad Neurofeedbackiem, techniką stosowaną początkowo w kontekście poprawy wydajności astronautów. McCulloch wierzył, że Neurofeedback pomoże zwiększyć wydajność organizmu.
1972 – Eksperyment Barry’ego Stermana
Badania Barry’ego Stermana na kotach wykazały, że zwierzęta mogą zwiększać amplitudę fali SMR (12-15 Hz) w rejonie kory sensomotorycznej. Po przełożeniu wyników tych badań na człowieka, okazało się, że trening tego rytmu, powoduje u pacjentów z epilepsją zmniejszenie ilości napadów padaczkowych. To odkrycie zapoczątkowało nowe zastosowanie Neurofeedbacku w terapii i otworzyło drogę do zastosowań terapeutycznych w leczeniu różnych zaburzeń.
Lata 90. XX wieku – Rozwój EEG Biofeedback w terapii ADHD
Badania kliniczne, prowadzone w latach 90. XX wieku, przez Joela Lubara i jego doktorantkę Margaret Shouse (jej doktorat wykazał skuteczność EEG Biofeedback w terapii dzieci cierpiących na ADHD), przyczyniły się do szerszego zainteresowania tą metodą, jako rozwiązaniem terapeutycznym. Dzięki temu, najlepiej zbadanym obszarem zastosowania terapii EEG Biofeedback jest oddziaływanie terapii na osoby cierpiące z powodu ADHD.
Rozwój technologii komputerowych
W latach 90. XX wieku pojawiły się także nowe technologie komputerowe, które pozwoliły na dokładniejsze pomiary wskaźników fizjologicznych i udoskonaliły metody przedstawiania wyników. Dzięki zaawansowanym algorytmom i wizualizacjom, EEG Biofeedback stał się jeszcze bardziej efektywnym narzędziem.
Współczesne zastosowania EEG Biofeedback
- Na początku XXI wieku rozwój technologii obrazowania mózgu (np. fMRI) oraz wzrost zrozumienia struktury mózgu przyczyniły się do popularyzacji Neurofeedbacku, a ten fakt miał bezpośrednie przełożenie na możliwość prowadzenia dalszych badań i rozwijania terapii. Dziś metoda ta znajduje zastosowanie w leczeniu takich schorzeń jak ADHD, PTSD, depresja, zaburzenia lękowe i wiele innych. Zdarzenia w ostatnich latach, w tym wzrost zainteresowania metodami alternatywnymi w leczeniu, przyczyniły się do większej dostępności EEG Biofeedback dla pacjentów w różnych placówkach medycznych (np. gabinety NEURODIAGNOSTYKI) i terapeutycznych.
Historia EEG Biofeedback trwa od ponad 150 lat. To fascynująca podróż, która rozpoczęła się dzięki wczesnym badaniom nad aktywnością mózgu pod koniec XIX wieku. EEG Biofeedback wykorzystuje nowoczesne badania naukowe i postęp technologiczny (sprzęt ELMIKO). Treningi służą człowiekowi w walce z wieloma chorobami i dolegliwościami. EEG Biofeedback jest coraz bardziej popularną metodą terapeutyczną, dostępną w wielu placówkach medycznych, takich jak gabinety NEURODIAGNOSTYKI. Z kolei Centrum Edukacji AKSON oferuje kursy, które pomogą Ci zgłębić tajniki tej innowacyjnej terapii. Zapraszamy.
KONSULTACJA MERYTORYCZNA: Anna Dorn-Baranowska, wykładowczyni Centrum Edukacji AKSON i certyfikowana trenerka terapii EEG Biofeedback