Jak już zapewne wiesz, EEG Biofeedback to świadome sterowanie czynnością bioelektryczną mózgu. To forma neuroterapii. Można zatem przyjąć, że to swoista rehabilitacja mózgu, bez żadnych konsekwencji czy zagrożeń dla człowieka. Jest stosowana zarówno u osób starszych, dorosłych, jak i u dzieci.
Jeżeli zdecydujesz się na treningi EEG Biofeedback, np. w gabinetach neurologicznych NEURODIAGNOSTYKI, powinieneś wiedzieć jak się do nich przygotować? Przede wszystkim powinieneś wykonać badanie EEG, z oznaczeniem ilościowym fal, czyli tak zwane QEEG. W każdym sprawdzonym gabinecie, takim jak NEURODIAGNOSTYKA, powinna istnieć możliwość wykonania takiego badania. Jak wspomnieliśmy, terapia EEG Biofeedback polega na wyuczeniu mózgu wytwarzania pożądanych fal mózgowych, podczas kiedy będziesz „grać” w grę komputerową. W trakcie treningu nie będziesz używać myszki. Zasada jest prosta. Jeżeli Twój mózg emituje właściwe fale, gra posuwa się naprzód. Przed rozpoczęciem treningu, terapeuta zapoznaje się ze wstępnie przeprowadzonymi badaniami. Pozwala mu to określić, które fale powinny być trenowane. Po 10 treningach wykonuje badanie kontrolne, które pozwala określić efekty Twoich treningów. Dzięki temu wiecie, jakie są efekty terapii. Najlepszy efekt terapeutyczny uzyskasz, kiedy będziesz trenować 1-3 razy w tygodniu. Zapytaliśmy specjalistkę, Annę Dorn-Baranowską, wykładowczynię Centrum Edukacji AKSON i certyfikowaną trenerkę terapii EEG Biofeedback, jak przygotować się do terapii EEG Biofeedback?
OPINIA SPECJALISTKI
EEG BIOFEEDBACK JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO TERAPII?
EEG Biofeedback to neuroterapia, czyli terapia bazująca na czynności bioelektrycznej mózgu. Żeby mózg prawidłowo funkcjonował musimy zadbać o jego stan.
Odpowiednia liczba godzin snu na dobę
Dla każdego człowieka liczba godzin snu jest inna, należy ją samodzielnie ustalić: badanie wykonujemy w weekend lub w wolne dni: pacjent kładzie się spać, kiedy poczuje senność i śpi do pełnego wyspania – zapisuje liczbę godzin (im więcej takich dni, tym badanie jest bardziej wiarygodne). Podczas snu, wiadomości zdobyte danego dnia wędrują do pamięci długotrwałej (niczego nie zapamiętamy na dłuższą metę, bez udania się na pełnowartościowy, nocny wypoczynek). Sen to jedyna szansa na odpoczynek mózgu, który nawet w stanie relaksu przetwarza tysiące informacji.
Nawodnienie 30 ml/kg masy ciała
Mózg składa się z 75-80 procentach wody, jeśli jej nie dostarczymy, nie będzie pracował na pełnych obrotach i bardzo prawdopodobne, że wystąpią zaburzenia koncentracji uwagi.
Odpowiednia dieta
Odpowiednią dietę można określić jako: ·
- prawidłowo zbilansowaną ·
- bogatą w kwasy Omega ·
- bogatą w witaminy z grupy B oraz witaminę D3 (w razie zbyt małego poziomu zaleca się suplementację) ·
- bez konserwantów i sztucznych barwników
Odpowiednia dieta to warunek niezbędny dla prawidłowej pracy mózgu. Aby prawidłowo funkcjonować, układ nerwowy potrzebuje wielu witamin i mikroelementów. Najważniejsza i niezbędna jest wspomniana witamina D3 oraz cała gama witamin z grupy B oraz kwasy Omega. Konserwanty takie jak np. benzoesan sodu, które ograniczają sprawność układu nerwowego (chipsy, żelki, coca-cola) powinny zostać wyeliminowane z diety pacjenta.
Minimum multimediów
(TV, komputer, tablet, telefon) Wpatrywanie się w ekran monitora wprowadza fale mózgowe w nieprawidłowe częstotliwości, co może być bezpośrednią przyczyną zaburzeń koncentracji uwagi oraz problemów z pamięcią. Zbyt duża dawka multimediów zabija kreatywność nastawiając pacjenta na pracę odtwórczą oraz odbiór gotowych schematów.
Ruch fizyczny, przebywanie na świeżym powietrzu
Zaleca się, żeby codziennie każdy człowiek spędził około 1 godziny na aktywności fizycznej.
Odpoczynek dla mózgu
Zaleca się, żeby każdy miał w tygodniu minimum 1 dzień zupełnie wolny od pracy czy nauki.
WAŻNE. BADANIA MEDYCZNE WYKLUCZAJĄCE EWENTUALNE, INNE PRZYCZYNY PROBLEMÓW PACJENTA: ·
- badania w kierunku pasożytów ·
- badanie tarczycy
- badanie na obecność tężyczki
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA: ·
- należy umyć dokładnie włosy, ale unikać stosowania żelu, pianki lub innych kosmetyków do stylizacji
- w dniu sesji zrezygnować z kawy oraz napojów zawierających kofeinę
- unikać substancji, takich jak środki pobudzające
Autorka: Anna Dorn-Baranowska, wykładowczyni Centrum Edukacji AKSON i certyfikowana trenerka terapii Biofeedback EEG EEG Biofeedback